top of page

Szanowni Rodzice i Nauczyciele!

Współczesna rzeczywistość stawia przed Państwem wiele nowych wyzwań wychowawczych. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się zjawisko przemocy w internecie. Szkodliwe treści, z którymi spotykają się dzieci w znaczący sposób wpływają na postrzeganie przez nie otaczającego je świata. Ogromna ilość niebezpiecznych informacji powoduje, że wszechobecna agresja spłyca ich reakcje emocjonalne, obniża ich próg tolerancji i wrażliwości. Z biegiem czasu dzieci przyzwyczajają się do niewłaściwych zachowań, uznając je za normalne i prawidłowe, co jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym.

Rolą rodziców i nauczycieli jest uświadomienie dzieciom tego faktu oraz chronienie ich przed szkodliwymi treściami. Złotym środkiem na walkę z tym problemem jest mądra kontrola i szczera rozmowa.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z poradnikami stworzonymi przez specjalistów. Zawierają one mnóstwo porad i konkretnych wskazówek.



Poradniki dla Rodziców
https://akademia.nask.pl/publikacje/

Poradnik dla Nauczycieli
https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,79

Film - Dyskusja nt. Szkodliwych treści w internecie prowadzona przez specjalistów
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1631515547179606



Oto lista miejsc, gdzie można szukać wsparcia, a także zgłosić niebezpieczne treści, sytuacje związane z cyberprzemocą.
800 12 12 12 - telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 100 100 - telefon dla rodziców, nauczycieli oraz opiekunów w sprawach bezpieczeństwa dziecka online
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
801 50 05 - Zespół Dyżurnet.pl (https://dyzurnet.pl/)

infolinia.jpg

Szanowni Państwo

Na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie znajduje się obszerna lista instytucji,

które wspierają rodziny w sytuacjach kryzysowych,

szczególnie w sytuacjach zagrożenia przemocą domową.

to jest link do spisu instytucji wspierających

https://www.ko.rzeszow.pl/dla-dyrektora-i-nauczyciela/dla-dyrektora-i-nauczyciela-komunikaty/pomoc-osobom-dotknietym-przemoca-w-rodzinie-spis-instytucji/

Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

MOŻE TO COŚ DLA CIEBIE!

Poradnik dla dzieci i młodzieży "Z psychiatrią na TY!” Dzięki Rzecznikowi Praw Pacjenta powstał poradnik dla dzieci i młodzieży i ich opiekunów. Dokument ten zawiera bardzo ważne informacje na temat zdrowia psychicznego młodego człowieka. Ponieważ w okresie społecznej izolacji wzmogły się lęki i obawy dzieci, które nie tylko związane były ze szkolnymi kwestiami, ale także dotyczyły relacji międzyludzkich, specjaliści postanowili wspomóc dzieci i rodziców w rozwiązaniu najbardziej pilnych problemów. Poradnik „Z psychiatrią na Ty!” jest realizowany w ramach porozumienia naukowego zawartego pomiędzy Rzecznikiem Praw Pacjenta a Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Zaproszenie do współpracy nad realizacją tego projektu edukacyjnego przyjęły także Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Nastoletni Azyl. Autorami pytań są pacjenci oddziałów psychiatrii w całej Polsce. Materiał dostępny jest pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/rpp/z-psychiatria-na-ty

Poradnik będzie stopniowo rozszerzany o kolejne pytania i odpowiedzi. W wersji online pojawi się na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta. Jego zaletą jest zapewne to, iż odpowiedzi na pytania przygotowują osoby, które na co dzień pracują z młodymi pacjentami.

Wsparcie dla Rodzica!

              Na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie znajduje sie broszura  dla rodziców na temat: " Dzieci w wirtualnej sieci".  Zapraszam do wnikliwej lektury tego informatora, gdyż jest on źródłem cennych wiadomości,  wskazuje konkretne drogi rozwiązania zaistniałych problemów.

Link:

https://www.ko.rzeszow.pl/_wp/wp-content/uploads/2021/05/dzieci_w_wirtualnej_sieci.pdf 

Rodzicu bądź czujny! Depresja - choroba, z którą może zmagać się Twoje dziecko!
           W dobie pandemii znacząco wzrosła liczba dzieci i młodzieży, która odczuwa skutki izolacji właśnie poprzez zaburzenia nastroju, ataki złości, złego samopoczucia, apatię, problemy z koncentracją, a tym samym z nauką.
           Czym jest depresja? To choroba objawiająca się zaburzeniami w sferze psychicznej i fizycznej.
           Jak podają źródła medyczne: "Depresja młodzieńcza często jest bagatelizowana przez osoby dorosłe z otoczenia chorego i tłumaczona jest młodzieńczym buntem".
           Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. Takie objawy nie mieszczą się w ramach klasyfikacji dotyczącej depresji. W związku z tym zdarza się, że u dzieci cierpiących na depresję stwierdza się zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową, na przykład ADHD.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z poniższymi linkami. W jednym z nich (link) znajdziecie tu, Drodzy Rodzice, konkretną wiedzę na temat tego, czym jest depresji, jak się objawia, jakie są sposoby jej leczenia. Oprócz tego niezbędne porady kierują do Was specjaliści, terapeuci oraz psychologowie. 

"Życie nie jest problemem do rozwiązania tylko rzeczywistością do doświadczenia"

S. Kierkegaard

Nauczycielu, polecam Ci lekturę poradnika przygotowanego przez MEN, który porusza zagadnienie bardzo aktualne w ostatnim czasie. Tematem przewodnim tego materiału jest: Depresja wśród dzieci i młodzieży. Zachęcam do wnikliwej analizy: (link)

Szanowni Rodzice,

W dobie trwające pandemii, kiedy dzieci zmuszone są do nauki zdalnej, a my sami do pracy w systemie online, rodzą się, szczególnie w naszych Pociechach, różnorakie dylematy.  Nie zawsze  wiemy jakich odpowiedzi udzielić dziecku, jak wesprzeć go w sytuacjach lękowych. Na pewno  izolacja staje się źródłem stresu i niekorzystnie wpływa na samopoczucie dzieci, potęgując tym samym wyobcowanie.  Dlatego Rodzicu, abyś miał możliwość rozwiązania problemów córki bądź syna, sięgnij po ciekawy artykuł, który być może wesprze twoje wychowawcze działania. 

Bogusława Ochońska-pedagog

 

KORONAWIRUS A DZIECI. JAK MĄDRZE DZIAŁAĆ?

            W dobie lęku związanego z pandemią nie zapominajmy o dzieciach i młodzieży. W tym trudnym dla wszystkich okresie zwłaszcza one potrzebują wsparcia dorosłego – pisze wykładowczyni Szkoły Edukacji, psycholog Magdalena Śniegulska. 

            Oczywiście, różnimy się między sobą i różnią się też nasze dzieci. Są takie (i mam nadzieję, że jest ich większość), które w obecnej sytuacji czują pewne podekscytowanie, ciekawość, a nawet radość (w końcu nie trzeba chodzić do szkoły i tyle nowych ciekawych rzeczy dzieje się wokół). Są jednak i takie, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne, mówią: dość! – już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Wszystkie, nawet te szczęśliwe, z różnym natężeniem i częstotliwością odczuwają nieprzyjemne uczucia. Boją się… Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji i wymaga zaopiekowania przez nas, dorosłych!

 

Pomyślałam, że być może kilka ogólnych wskazówek komuś pomoże, coś ułatwi lub upewni go w postępowaniu.

1. OBSERWUJMY

Siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z otaczającą rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko, jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Unika rozmów? Sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciąża? A jak my się zachowujemy? Epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Może unikam tematu i nie chcę o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?

2. BĄDŹMY GOTOWI DO ROZMOWY

Przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi możemy się z naszym dzieckiem podzielić. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie – dzieci lubią upewniać się, że nie „ściemniamy” i wiemy, co mówimy. Bądźmy gotowi na konfrontację z fake newsami („Tato, a Marcin powiedział…”). Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych supertajnych informacji, czy dramatycznych nowin (np. „Jest kolejna ofiara!”). Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi.

Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić? Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia lekarka czy nauczycielka biologii? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Fajnie, jeśli jest to bliska dla naszego dziecka osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. Naprawdę psycholog jest ostatnią osobą w tej kolejce! Wizyta u specjalisty może tylko nasilić różne lęki!

3. MÓWMY SZCZERZE „NIE WIEM” 

„Ile to będzie trwało?”, „czy wszyscy zachorujemy?”, „kto pierwszy umrze z naszej rodziny?” Takie pytania mogą szokować, złościć. Po pierwsze, zachęcam do tego by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi (nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja). I o tej swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Choć część rodziców/nauczycieli/opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie!

4. ROZMAWIAJMY, JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM

To bardzo ważna wiedza! Opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli nie zapanowały niepodzielnie w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga – dzieci są w tym bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć superpomysłami, z których i my możemy korzystać. Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie robić, aby zachować dobry nastrój.

Umówmy się na jakiś kod – sygnał, kiedy ktoś z członków rodziny poczuje, że ten smutek go dopada. Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi. Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my, dorośli, przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, aby z nimi sobie radzić! W tych rozmowach ważne jest zachęcanie do tropienia lęków niewypowiedzianych – czasem to co dzieci mają w głowie jest duuużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk ujrzy światło dzienne, traci na swojej mocy, no i można się nim zaopiekować (to trochę jak z koszmarami sennymi). Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje.

5. WSKAZUJMY NA CZASOWOŚĆ PEWNYCH OGRANICZEŃ CZY ROZWIĄZAŃ

Szczególnie dla nastolatków obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

6. BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI

Ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową, sąsiedzką… Nasze zachowania przecież przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Rozmawiajmy o tym z naszymi dziećmi!

7. NIE OSZUKUJMY

Starajmy się być spokojni – nie panikujmy. Jednak kiedy rozmawiamy o rzeczach trudnych, ulegamy emocjom, a przyłapuje nas na tym młody człowiek i zadaje pytanie, co się stało?, to nie odpowiadajmy NIC! Takie ucinanie rozmowy, tworzenie tajemnic, jest pożywką do karmienia lęków. Ochłońmy i nawet jeśli nie od razu, wyjaśnimy dziecku, co się stało, czego było świadkiem.  Czasem wystarczy ogólnie: np. „ta stała obecność informacji o wirusie mnie złości, martwi, niepokoi”.

8. ZADBAJMY O POTRZEBY DZIECI

Tak jak my potrzebujemy porozmawiać z bliskimi, koleżanką czy kolegą, nasze dzieci również tego kontaktu potrzebują! Zadbajmy o to, rówieśnicy są ważni! Pamiętajmy o nowych technologiach – to dobry moment, żeby z nich również korzystać.

9. UCZMY SIĘ RAZEM ZDROWYCH NAWYKÓW

Bądźmy wzorem do naśladowania. Pokażmy i przećwiczmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym co trudne, o potknięciach i zagrożeniach, i co z nimi robić.

10. ZADBAJMY O INNYCH

Może w tej trudnej sytuacji spróbujemy zająć się czymś użytecznym? Może razem z dzieckiem wesprzemy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy?

 

 CZEGO UNIKAĆ? 

UNIKAJMY:

  • Słuchania własnych lęków! To nie są najlepsi doradcy. Pewnie nie da się tego zupełnie uniknąć, ale przynajmniej ważnych decyzji nie podejmujmy pod wpływem silnych emocji. One na ogół utrudniają nam dostęp do racjonalnego działania. We „mgle emocjonalnej” trudno bezpiecznie „wylądować”

  • Utożsamiania własnych emocji z emocjami syna czy córki. Dzieci są odrębnymi istotami! Mogą się wprawdzie zachowywać dokładnie jak my, ale powód tego zachowania czy emocja, która za tym stoi, może być już zupełnie inna ! (Np. płakać można nie tylko ze smutku, ale i z radości, wzruszenia czy alergii w końcu – a to cały czas ten sam płacz). Bądźmy więc wrażliwi na ich odrębność i nie zakładajmy z góry tej emocjonalnej syntonii.

  • Zmuszania dziecka do opowiadania o tym, co czuje w tej trudnej sytuacji. To wprawdzie dla nas ważna wiedza, ale nie zawsze i nie dla każdego dostępna. Jeśli dziecko stawia opór – nie zmuszamy! Przypominamy, że jesteśmy, że jesteśmy na tę rozmowę gotowi, ale czekamy na jego sygnał. Możemy też dopytać, czy jest coś, co ułatwiłoby taką rozmowę.

  •  Mówienia: „Wszystko będzie OK” jeśli sami w to nie wierzymy!

  • Sugerowania, co dziecko powinno czuć w podobnej sytuacji.

  • Składania obietnic, których nie można dotrzymać.

 

 KIEDY NIEPOKOIĆ SIĘ O DZIECKO? 

Jeśli dziecko:

  • często przeżywa uczucie lęku

  • boi się rzeczy, które do tej pory nie budziły niepokoju

  • skarży się na ból głowy i dolegliwości ze strony żołądka, czasem przechodzące w rozwolnienie, wymioty, zawroty głowy i omdlenia, kołatania serca, nadmiernego pocenie lub inne objawy somatyczne

  • jest apatyczne, osowiałe, nie może zasnąć

  • ze snu budzą go koszmary

  • zgrzyta zębami, co może świadczyć o silnym napięciu mięśniowym w okolicach żuchwy

  • łatwo przechodzi w skrajne emocje – od śmiechu do płaczu

  • łatwo się męczy

  • nie ma apetytu lub ma wzmożony apetyt jak nigdy wcześniej

a wymienione objawy nie zaczynają się zmniejszać, a wręcz nabierają na sile i wyraźnie utrudniają dziecku codzienne życie – niewykluczone, że Twoje dziecko i Ty potrzebujecie profesjonalnej pomocy psychologicznej.

 

DBAJMY O SIEBIE

            I na zakończenie, ku pokrzepieniu serc! Nawet najtrudniejsza sytuacja może dodać nam i naszym dzieciom skrzydeł. Dzieje się tak wtedy, kiedy będąc w trudnej sytuacji doświadczamy (MY I ONE) wsparcia od innych, kiedy mimo trudnych doświadczeń mamy wpływ na różne obszary własnego życia, nawet z pozoru błahe (to nadal ja decyduję, co zjem na śniadanie) i w końcu mam poczucie, że mimo trudności radze sobie z życiem. Silniejsi będziemy też wtedy, kiedy dbamy o innych!

Żródło: https://szkolaedukacji.pl/koronawirus-a-dzieci/

babcia1.jpg
babcia2.jpg
babcia3.jpg
babcia4.jpg

„Świadomy rodzic – problem agresji w Internecie”

 

 

Szanowni Państwo, zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego poświęconego agresywnym zachowaniom dzieci i młodzieży w Internecie. Niezwykle ciekawy materiał pozwala Rodzicowi na zapoznanie się z zagrożeniami, jakie mogą zaistnieć w wirtualnym świecie. Myślę, że każdy odpowiedzialny Rodzic powinien umieć zareagować na tego typu niebezpieczeństwa.

 

 

Link do  filmu

attachment1.2.jpg

Rodzicielstwo to zdrowa kontrola, a rozmawianie z dzieckiem jest trudne, lecz niezbędne!

Rodzice i Uczniowie!

Na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie znajduje się ciekawy artykuł o jakże aktualnej treści:"Hejt - mowa nienawiści".

Zapraszam do lektury tekstu: https://www.ko.rzeszow.pl/?s=hejt  oraz obejrzenia krótkiego filmiku rekomendowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji   https://drive.google.com/file/d/1owIpj-58-SRZxjYW1iPO6ADhpofVpoJn/view

 

Bogusława Ochońska - pedagog szkolny

Rodzicu_Uczniu2.jpg
bottom of page