SZKOŁA PODSTAWOWA W JARENIÓWCE
WYCIECZKA DO WARSZAWY Z PROJEKTU "POZNAJ POLSKĘ"
Trzydniowa wycieczka do Warszawy klas IV-VIII w ramach
Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”
2-4 listopada 2022 roku
W ramach zrealizowanej wycieczki uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Warszawy i poznania najważniejszych miejsc historycznych stolicy naszego kraju.
Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernika, gdzie uczniowie mieli możliwość zwiedzenia interaktywnych eksponatów. Dzięki temu mogli samodzielnie odkrywać zjawiska i zasady rządzące światem. Jednym z najciekawszych elementów było Planetarium, gdzie uczniowie mieli możliwość nauczyć się rozpoznawać na niebie konstelacje gwiazd i układy planet i oglądnęli film „Astronauta”.
Następną przystanią na trasie wycieczki był cmentarz na Powązkach. Młodzież zobaczyła miejsca spoczynku znanych im postaci z kart literatury i historii. Odwiedzili m.in. grób Aleksandra Kamińskiego – autora powieści „Kamienie na szaniec”, a także miejsca, gdzie pochowano trzech głównych bohaterów tejże książki: podporucznika Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, Macieja Dawidowskiego „Alka” i Jana Bytnara „Rudego”. W godzinach wieczornych zwiedzaliśmy Stadion Narodowy. Wybierając trasę "Piłkarskie emocje" uczestnicy zobaczyli najbardziej historyczne miejsca areny, która nie bez powodu nazywana jest domem reprezentacji Polski. Przewodnik oprowadził nas m.in. po strefie zawodniczej i pokazał szatnię reprezentacji Polski. Wyszliśmy również na Punkt Widokowy. Po dniu pełnym atrakcji i wrażeń wycieczkowicze udali się do hotelu celem zakwaterowania.
03.11.2022 r.
Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego klas VI- VIII. To wyjątkowe miejsce pomogło zrozumieć młodzieży, jak ważna dla mieszkańców Warszawy była akcja zbrojna zorganizowana w 1944 r. Uczniowie młodsi w tym czasie zwiedzali Muzeum Wojska Polskiego. Oglądanie zgromadzonych eksponatów przybliżyło dzieciom realia walczących w obronie naszej ojczyzny. Miejsce to było dla młodzieży wyjątkowo cenne, ponieważ powstało z dekretu Naczelnego Wodza- Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie, wraz z przewodnikiem, uczniowie zwiedzili historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem. Opowieści o mijanych świątyniach, klasztorach i siedzibach magnackich składających się na historyczne centrum stolicy, pomogły zrozumieć wycieczkowiczom obraz dawnego życia politycznego, religijnego i naukowego tegoż miasta.
04.11.2022 r.
Ostatniego dnia uwagę przykuł Zamek Królewski w Warszawie. Była to dawna siedziba królów polskich. Uczniowie zapoznali się z burzliwą historią naszej ojczyzny, a także dziejami samego zamku. Dzięki temu mogli przywołać wiedzę poznaną z podręczników historii i uzupełnić ją o bardziej szczegółowe informacje. Ostatnim punktem wycieczki była Archikatedra św. Jana Chrzciciela, utrzymana w styku gotyckim. To jeden z najsłynniejszych warszawskich kościołów. W jego murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga oraz została zaprzysiężona Konstytucja Trzeciego Maja.
Odwiedzenie stolicy Polski pomogło uczniom w zrozumieniu historii naszego kraju. Przemierzanie śladami dawnych Polaków uświadomiło im w jaki sposób losy naszych przodków wpłynęły na fakt, iż dzisiaj możemy żyć w wolnej ojczyźnie.
Wycieczka klas I-III do Krosna i Bóbrki w ramach
Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”
19 października 2022 roku
Program wycieczki obejmował zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła
w Krośnie oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
w Bóbrce. Uczniowie podczas wizyty w Muzeum Szkła mieli możliwość zapoznania się
z technologią produkcji szkła, rodzajami produktów oraz składem chemicznym używanych materiałów. Ciekawą atrakcją okazały się warsztaty malowania na szkle, a także możliwość wykonania pamiątkowego medalu. Dzieci zabrały swoje prace na pamiątkę do domu.
W drodze do Bóbrki udali się również na smaczny posiłek, uczniowie odpoczęli i nabrali sił do dalszego zwiedzania.
Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Przemysłu Naftowego
i Gazowniczego w Bóbrce. Uczniowie zapoznali się z postacią Ignacego Łukasiewicza, jego wynalazkami oraz zobaczyli wiele ciekawych obiektów pochodzących z czasów,
w których pracował i żył.
Zobaczyli m.in.:
-
Obelisk ufundowany w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza.
-
kopankę Franek, wykonaną ręcznie około 1860 roku do głębokości 20 m,
-
kopankę Janina; ręcznie wykopaną do głębokości 96 m, która do dziś jest eksploatowana.
-
warsztat mechaniczny z 1864 roku, o konstrukcji drewnianej, który służył do obsługi wierceń metodą udarową.
-
kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.
Byli, też w domu Ignacego Łukasiewicza, gdzie prowadzący pokazał jak wyglądała praca
w aptece ponad 100 lat temu. Następnie słuchali ciekawego hologramu, a potem przewodnik zademonstrował jak wyglądała pierwsza lampa naftowa, którą wynalazł Ignacy Łukasiewicz. Dla wszystkich uczestników dzień okazał się pełen wrażeń, dzieci zadowolone
i szczęśliwie wróciły do domów.